![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Masszírozás
A masszírozás az emberiség gyógyítására szolgál. A gyógyítás egyik legősibb módja. Ősi, ösztönös művelet.
Erő behatásával befolyásoljuk a szervezet működését. Hatására változások jönnek létre a szervezetben.
Tapintó kezünk észleli az elváltozásokat, az izom tónusait, izom-összehúzódásokat, inak zsugorodását, csomókat és, hogy le van-e tapadva az izom.
Napjainkban kiemelt jelentősége van a masszírozásnak. Sérülések, balesetek, mozgásszervi megbetegedések és a mozgásszegény életmód magukkal hozzák a masszírozás iránti igény növekedését.
Alkalmazhatjuk egészséges embereknél frissítő célzattal, a testmozgás pótlására, sportolóknál a sporttevékenység fokozására, betegek gyógyítására.
Ezen kívül belgyógyászati betegségeknél:
Egyes szívbetegségeknél, emésztőszervi betegségeknél, fejfájásnál, vérkeringési zavaroknál. Bénulás, izomsorvadásokkal járó betegségeknél.
Csonttörések, ficamok, rándulások, izomszakadások utókezelésére is alkalmazzuk.
A masszázs élénkíti a vérkeringést, az erekből a vért a szív felé hajtja.
Befolyásolni lehet a sejtek és a szövetek működését, javul a sejtek anyagcseréje és vérellátása.
Dörzsöléssel a bőr felső elhalt hámrétegei eltávolításra kerülnek. A bőrfelszín megtisztul, regenerálódik. Nemcsak a bőr hámja, hanem a mélyebben fekvő szövetek is erősödnek. Fokozódik a bőr alatti kötőszövet, izomzat tápanyagellátása, nedvkeringése. Befolyásolni lehet a nyirokkeringés működését is. Javíthatjuk az izmok funkcióit, rugalmasságát. Az izmokban lévő fáradságérzést a masszázs megszünteti.
A masszírozás része a kimozgatás is. A kimozgatás a korlátozott izületek izmainak lazítását, inak nyújtását célozza.
A masszírozás nem alkalmazható lázas betegeknél, menstruáció első napjaiban, vérzékenységgel járó betegeknél, amely a bőr alatti kékes foltok alakjában mutatkozik meg. Fertőző betegeknél, bőrbetegségeknél, rosszindulatú daganatos betegeknél és has masszázst terhesség esetén.
Masszázs típusai:
-Svéd masszázs: Minden masszázs alapja, a fogások a svéd masszázs alapfogásaiból lettek bevezetve.
Alapfogások: Simítás, dörzsölés, gyúrás, rezegtetés-vibráció, ütögetés.
-Gyógymasszázs: Gyógyító célzattal, szigorú orvosi előírás alapján.
-Sportmasszázs: Sportolóknál végezzük bemelegítésnél, edzések, és versenyek után gyorsítja a fáradság megszüntetését, elősegíti a teljesítmény fokozását, javítja az erőnléti állapotot.
-Frissítő masszázs: Keveset mozgó embereknél végezzük. Csökkenti a fáradságot, jó közérzetet nyújt. Ülő foglalkozásúaknak nagyon előnyös.
-Diagnosztikus masszázs: Célja a beteg állapotáról történő tájékozódás.
Rovatvezető: Szilágyiné Horváth Noémi Eleonóra